Kültür

Yahya Kaptan’ın evi restore edilecek

Takip Et    

KOCAELİ (AA) – Kuvayımilliye komutanlarından Yahya Kaptan, şehit edilişinin 101’inci yıl dönümünde Dilovası’ndaki kabri başında törenle anıldı. Kaptan’ın evi, restore edildikten sonra müzeye dönüştürülecek.

Dilovası Belediyesi tarafından Yahya Kaptan‘ın anıt mezarında düzenlenen anma törenine, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ve yurttaşlar katıldı.

Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Aykan, tarihi olayların ve bölge tarihinin gençlere anlatılması için çalışmalar yaptıklarını belirterek millî mücadelede bölgede çok önemli hizmet veren Yahya Kaptan’ın karargâh merkezinin ilçedeki Tavşancıl mevkisinde olduğunu kaydetti.

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir de Kuvayımilliye’nin öncülerinden Kaptan‘ın, Dilovası ilçesinde bulunan evinin, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle restore edilerek müzeye çevrileceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim okundu, Yahya Kaptan’ın kabrine karanfil bırakıldı.

Takip Et    
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı