Gündem

Yarım asırdan beri eskimeyen dostlar!

Sevgili okurlarım bugün sizlere eski dostlarımdan, daha doğrusu başlıktaki gibi yarım asırdan beri eskimeyen dostlarımdan bahsedeceğim.

Yarım asırdan beri eskimeyen dostlar!

Sevgili okurlarım bugün sizlere eski dostlarımdan, daha doğrusu başlıktaki gibi yarım asırdan beri eskimeyen dostlarımdan bahsedeceğim.

Her sene 17 Kasım’da okulumuzun kuruluş yıldönümünde bir araya geliyoruz sınıf arkadaşlarımızla. 1971 yılında mezun olduğumuz için bu yıl tam 50. yılıydı. Yani tam yarım asrı doldurmuştuk. Her sene ülkemizin çeşitli illerinde buluşup hasret gideriyorduk. Bu sene Çanakkale’de bir araya gelmeye karar vermiş arkadaşlar.

İzmir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Antalya’dan, Balıkesir’den Kırklareli’den, gelen arkadaşlar vardı. Ben de arkadaşım Ülkü ile birlikte buradan, Gölcük’ten gittim Çanakkale’ye. Sınıfımızdan 43 kişi mezuniyetimizin 50. Yılını Çanakkale’de kutladık.

Birbirimizle daha sakalları bile çıkmamış, filiz gibi çocukken tanışan bizler, aradan geçen yarım yüzyılda kimimizin kocaman göbeği çıkmış, kimimizin saçları tamamen dökülmüş, kimimizin saçları pamuk tarlası gibi bembeyaz olmuştu. Uzun süredir görüşmediğimiz arkadaşlarımızla pandemi şartlarında kısıtlı da hasret giderdik.

O gece uyuduktan sonra ertesi günü İntepe’de Çanakkale Boğazı’nın şahane manzarasındaki otantik bir mekanda harika bir kahvaltı yaptık hep birlikte.

Gün içinde Troya Müzesini gezdik. Rehberimizin bize söylediğine göre 2020 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü’nü alan dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden olan Troya Müzesi, Avrupa’nın bir diğer önemli müze ödülü olan 2020/2021 “Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü” ne layık görülmüş. Rehberimiz adeta tarih dersi verircesine müzeyi gezdirdi ve Milattan Önce 3.000’lü yıllardan, yani günümüzden 5.000 yıl önceki Roma İmparatorluğu döneminde Çanakkale’nin tarihi önemini gayet güzel anlatarak bilgilendirdi.

Aynı günün akşamı canlı müzikli bir mekanda akşam yemeği için toplandık. Neşe içinde birbirimize okuldaki lakaplarımızla takılarak yapılan şakalar ve şimdi rahmetli olmuş hocalarımızın bile taklidini yaparak 70 yaşındaki adamlar olarak bir araya gelince psikologların tabiriyle adeta çocukluğumuza geri döndük. Sahnedeki sanatçıyla birlikte şarkılar söyledik, oyunlar oynadık, özetle şen şakrak bir gece geçirdik.

O gecenin sonunda yorgun ama mutlu bir şekilde yataklarımızda uyuduktan sonra ertesi sabah bir dahaki sınıf gününde buluşmak üzere birbirimizle vedalaştık.

Dönüşümde gerek bazı arkadaşlarıma, gerekse aile fertlerime anlattığımda inanamadılar, yani inanmakta zorlandılar.

Lisedeki arkadaşlarını mezuniyetlerinden birkaç yıl sonra unutuyor insanlar ama biz her sene sınıf günü yapıyor, bir araya geliyoruz. Hem de aradan tam yarım asır, yani 50 yıl geçmesine rağmen.

Çünkü bizim arkadaşlığımız normal okullardaki, liselerdeki ve üniversitelerdeki arkadaşlığa benzemez. Normal okullarda sabah okula gelen öğrenciler derse girerler, teneffüslerde on dakika ancak bir araya gelirler. Okul paydos olunca da evlerine dönerler.

Ama biz yatılı okulda günün 24 saati bir arada olarak okuduk. Sabah kalkınca kahvaltıda beraberdik, derste beraberdik, öğlen yemeğinde beraberdik, akşamları etütte beraberdik, gece olunca yatakhanede beraberdi.

Özetle biz okulda bir hayatı paylaştığımız için okul arkadaşlarımız bizim kardeşlerimiz gibi olmuştu. Bu nedenle 50 yıl da geçse daha fazla da geçse, özetle yaşadığımız sürece birbirimizle buluşmaya devam edeceğiz.

Bu seneki muhteşem buluşmamızı temin eden, 80’den fazla kişinin nerede yatacağını, ayağından rahatsız olan arkadaşlarımızın giriş katında olmak üzere planlamaktan tutun da, kahvaltımızdan akşam yemeğimize kadar her şeyi kusursuz bir şekilde planlayan Çanakkale’de ikamet eden Miraç Koçak arkadaşımıza buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. YÜREĞİNE SAĞLIK HALİL.KARDEŞİM
    BENDE KATILMAYI ÇOK İSTERDİM. AMA ORGANİZASYONU BİRAZ GEÇ AÇIKLADI ARKADAŞLAR. BELKİ DE ÖYLE OLMASI GEREKİYORDU. BEN YİNEDE KATILABİLİRDİM. AMA BAŞKA BİR PROĞRAMIM VARDI. İPTAL EDEMEDİM. AMA GÖNLÜM SİZİNLE BERABERDİ. BELKİ BİR SONRAKİ BULUŞMADA ACISINI ÇIKARMA FIRSATI BULABİLİRİM. KISMET TABİİ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.