Zeray
Gündem

CHP Kocaeli EYT’liler için alana çıktı

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz.

CHP Kocaeli EYT’liler için alana çıktı
EYT’liler “Yanımızda olanın yanındayız” dedi

 

CHP Kocaeli ve Kocaeli EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 22 yıldır giderilmeyen mağduriyet için alana çıktı. CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, partisinin iktidarında yapılacak düzenlemeyi paylaşırken, Kocaeli EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Çağlayan ise muhalefeti iktidar yapacak güçte olduklarını ifade ederek “Yanımda olanın yanındayız” dedi.

CHP Kocaeli EYT’liler için alana çıktı,
CHP Kocaeli EYT’liler için alana çıktı,

Yaklaşık 22 yıldır anayasal emeklilik hakları için mücadele eden ve mevcut iktidar tarafından hedef gösterilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 81 ilde eş zamanlı olarak alana çıktı. İlimizde CHP Kocaeli Örgütü, İzmit Kent Meydanı Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlediği basın açıklaması ile mağdur edilen EYT’lilerin sesi oldu. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı ve il yönetimi, CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman, CHP Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız, CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Caner Arduç,Kocaeli EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Çağlayan ve yönetimi, Emekli Sen Kocaeli Şube Başkanı İbrahm Turgut ve yönetimi ve çok sayıda EYT’li vatandaş katıldı.

CHP Kocaeli EYT’liler için alana çıktı,.
CHP Kocaeli EYT’liler için alana çıktı,.

22 YLLIK MÜCADELE

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;” Emeklilikte Yaşa Takılanlar,22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor.Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor.1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı.İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik haklarıellerinden alındı veyıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi.Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte birde AKP-MHP engeline takılıyorlar.Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük.TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleriiçin verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

 

HEDEF GÖSTERİLİYORLAR

İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise“Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor.İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakınvatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor.Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor.2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri“Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor.Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızıülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor!

 

EYT’LİLER İLE ALAY EDİLİYOR

20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor.46 yaşında emekli olanAKP Genel Başkanı,milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz”diyor.Erdoğan EYT’lilerihedef alırken “İskandinav Ülkeleri bu modelle battı”diyor.Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor.İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok! Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor.4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olanemeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda.EYT’lilerkazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor.

HER GÜN MÜJDE VAR İCRAAT YOK

İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor;iktidar yetkilileri “Sorunun çözümü için çalışma başlattık” diyordu. Ama en sonunda yinedönüp dolaşıp “Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok” deme cüretini gösteriyorlar.EYT’lilerartıkiktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’lilerekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor.EYT’lileronlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor.EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşlarıolarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor! Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’lilerbu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğinibiliyor.

CHP İKTİDARINDA YAPILACAK DÜZENLEMELER

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılanvatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz:

EYT’lileringeçmişe dönük emeklilik haklarınıteslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.

En düşük emekli aylığını asgari ücreteeşitleyeceğiz.

Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.

Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhalçıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.

Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Bir avuç yandaşınadevletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkıa sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz!”

 

KİMSEDEN LÜTUF, HİBE TALEP ETMİYOR KAZANILMIŞ HAKKIMIZI İSTİYORUZ
Yıldızlı’nın ardından açıklama yapan Kocaeli EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Çağlayan ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İlk olarak İstanbul’da; 2015 yılında; Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve DayanışmaDerneği’nin kurulması ile başlayan haklı mücadelemiz, kısa süreiçindeülke genelinde teşkilatlanmış farklı illerde de aynı isimle sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri kurulması ile devam etmiştir.2020 yılına gelindiğimizdemücadelemizfederasyonlaşmasürecini tamamlayarak; tek bir çatı altında EYT Federasyonuna dönüşmüştür. Federasyon BaşkanımızGönül BORAN ÖZÜPAK’ ınönderliğinde, yasaların bizlere sağladığı demokratik haklarımızı kullanarak, kırmadan dökmedenmücadelemizisürdürüyoruz. Her platformda EYT mağduriyetinianlatmaya,özellikleEYT’lilerin kimseden lütuf, hibe talep etmediğimizin altını önemleçizeriz. Sadece ve sadece anayasal hakkı olan emeklilik haklarımızın peşinde olup insanca yaşayabileceğimiz bir maaşlayaşamsürdürmekİstediğimizi izah etmeye çalışıyoruz ve çeşitli algılarla yol yürütenlere de anlatmaya devam edeceğiz.

 

YANIMIZDA OLANIN YANINDAYIZ

Bu çalışmalarımız sırasında; Genel başkanımızGönül Boran Özüpak’ınsöylemlerindeolduğu gibi, haklılığımıza olan inancımızla mücadelemizde, yine altını çizerek ifade etmek isteriz ki siyaset yapmıyoruz, siyaset bizim içinmücadeleettiğimiz bir zemindir. Kurumsal mücadelemizle toplumsal sorun olduğu kabul edilen EYT sorununun çözüm merci siyaset zeminindedir. Bu sebeple bizi anlayan, bizi dinleyen, bize çözümleriyle gelenlerle; kısaca “Yanımızda Olanın Yanınadayız”söylemlerimizle buradayız. Bugün nasıl buradaysak; Her zaman da yanımızda olanların yanında olmaya da devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’ ninülke genelinde gerçekleştirdiği bu etkinliğeKocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneğiyönetimi ve üyeleri olarak katılmış bulunuyoruz. Dertlerimize ortak oldukları için, bugünülke genelinde EYT konusunda böyle bir etkinlik organize ettikleri için merkez teşkilatlarıbaşta olmak üzere; CHP Kocaeli İl Örgütü yönetimine;derneğimizyönetim kurulu ve tümüyelerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

BEDELİ EMEKÇİLER TARAFINDAN YILLARCA ÖDENEN HAK

Çözüm yolu siyaset zemininde olmasına rağmen; siyaset mekanizmasının EYT meselesine bakış açısı maalesef yanlış bir yöndedir. Bedeli zaten yıllar içindeemekçiler tarafından peşinenödenmiş bir hak için oturup maliyet hesapları yapmak ve adeta bu iş bize kaça patlar acaba demek bizler açısından garabettir. Zamanında alınan yanlış ekonomik kararların faturası biz EYT lilere kesilemez. Biz Milletiz. Hak olan hak sahibine kayıtsız ve şartsızşekilde teslim edilmelidir. Devlet millet için vardır. Siyaset yapanlar eğer bir maliyet hesabı yapacaklarsa; sigortalılık süreleri ve prim ödemegünleriaçısından yasada talep edilenin 2 katı çalışmasürelerine sahip oldukları halde; EYT’lilerinkavuşamadıkları emekliliklerinin, ailelerine olan maliyetleri hesaplanmalıdır. Bugün Her EYT’li yaş haddiyle ve Aylık Bağlanma oranları sebebiyle 1 ev parası zorunlu halde elinden alınmış, alın terinin karşılığı gasp edilmiştir. Hele bir de yaşı nedeniyle işsiz de kaldıysa; o zaman durum daha da vahim bir hal almaktadır. Unutulmamalıdır ki geciken adalet de bir nevi adaletsizliktir.

 

HAK GASPI İKTİDAR TARAFINDAN GÖRMEZDEN GELİNDİ

Türkiye’ nin en büyük sosyal yarası olan EYT meselesinin Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanlığı’ nın “öncelikli” gündeminde yer almıyor olması ve bunun da açıkça ifade edilebiliyor olması gerçekten de anlaşılır bir mesele değildir. Ama gelin görün ki Türkiye’nin kangren halini alan hak gaspı iktidar tarafından görmezdengelindi . Gelmeye de devam ediyor. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik, hep umut ettik. Mücadele verdik. Haklarımızı alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz. EYTlileriçinbugün bir yasa çıksa ertesi gün emekli olacakların aylık emekli maaşıödemelerinegetireceği ek en fazla 2 milyar TL civarındadır. Oysa sadece kayıt dışı istihdamın devlete olan aylık maliyeti 6 milyar TL yigeçmektedir. Millet tarafından görülen tablo EYT probleminin çözümü için iddia edildiği gibi ülke ekonomisinin uygun olmadığıdeğil de finansal tercihlerin EYT’ ninçözümü noktasında yapılmadığı tablosudur.

 

MUHALEFETİ İKTİDAR YAPACAK GÜÇTEYİZ

Millet nezdinde bu tercihlerin elbette bir siyasal sonucu da olacaktır. Bu gerçeği kimse yadsıyamaz. EYT’ lilerin mutlak sayısı 4,5-5 milyon arasında olabilir. Ama EYT mağduru olarak bakılırsa aileleriyle birlikte bu sayı 15-20 milyonları bulmaktadır. Seçmennüfusuiçindeki bu yüksek oranı göz ardı etmek, sırt çevirmek siyaseten yapılacak en büyük hatalardan biri olmakla birlikte aynı zamanda büyük bir toplumsal sorunu da yok saymaya çalışmak demektir. Anamızın ak sütü kadar helal olan, Anayasanın eşitlik ilkesiyle de hakkımız olan Emeklilik hakkımıza, insanca yaşamayaimkân tanıyacak maaşlakavuşmakmücadelemizin temel taşıdır. Bugün EYT liler; siyasetçileriçin bir oy potansiyeli olarak düşünülecekse Sayın Genel BaşkanımızGönül BORAN ÖZÜPAK’ In Da iktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapacak güçteyizsöylemi ile varız, biriz, tümeyt ailelerimizle birlikte ve buradayız diyoruz.

Kocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olarak; EYT meselesinin bir kez daha farklı bir platformda dile gelmesi konusunda; bu etkinliğidüzenleyerek desteklerini esirgemeyen CHP Genel merkez ve Kocaeli İl Örgütüyönetimineteşekkürlerimizi sunarken; bundan sonra da bu şekilde organize edilecek benzer etkinliklerde olacağımızı, her zaman yanımızda olanın yanında bulunacağımızı ifade etmek istiyorum.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün