Genel

İkinci el araç fiyatlarında yüzde 80 artış yaşandı

İkinci el araç pazarında geçtiğimiz yıl sonundan bu yana izlenen fiyat artışları, satılan otomobillerin yaş ortalamasını da değiştirdi.

İkinci el araç pazarında geçtiğimiz yıl sonundan bu yana izlenen fiyat artışları, satılan otomobillerin yaş ortalamasını da değiştirdi. Yaklaşık 8 ayda ikinci el araç fiyatlarında ortalama yüzde 80 artış yaşanınca, otomobil satın alma maliyetlerini yüksek bulan tüketiciler, daha düşük modelli araçlara yöneldi.

İkinci el araç fiyatlarında yüzde 80 artış yaşandı
İkinci el araç fiyatlarında yüzde 80 artış yaşandı

Ekspertize gelen araçların yaş ortalamasının 1 yılda 10’dan 15’e ulaştığını kaydeden Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Bundan birkaç sene önce 100 bin TL’ye lüks, 4-5 yaşında bir otomobil satın alabilirken bugün artık tüketici 25 yaşında B segmenti bir otomobil satın alabiliyor. Ancak araç yaşlandıkça ortaya çıkabilecek riskler de aynı ölçüde artıyor.

Tüketiciler kaç model olursa olsun satın almayı düşündükleri otomobili kapsamlı bir şekilde kontrol ettirmeli. Çünkü 100 bin TL’ye aldığınız 96 model araçta çıkacak masraf 50 bin TL’yi dahi geçebilir. Yedek parça fiyatlarındaki artış malumunuz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.