Kocaeli Haber Dünyası

KOÜ personelinin banka promosyon haklarına sahip çıkılmalıdır

Ayrıca tazminat bedelinin yeni yapılacak ihaleye şart olarak sunulacağı ve kişi başına yaklaşık 7.343,00.-TL gibi bir rakamın personele ödenecek tutardan kesileceği belirtildi.

KOÜ personelinin banka promosyon haklarına sahip çıkılmalıdır
25 Ocak 2023 - 0:40

Kocaeli Üniversitesi personelinin banka promosyon haklarına sahip çıkılmalıdır.

 

Bilindiği üzere enflasyon oranlarındaki yükseliş ve bunun sonucu olarak kamu görevlilerinin maaşlarında yapılan oransal artış karşısında banka maaş ödeme anlaşmasındaki promosyon bedelleri düşük kaldığı için birçok kurumda revizeedildi.Gerekli düzenlemeyi yapmak istemeyen bankalar ile sözleşmeler iptal edilerek, yeni rakamlar üzerinden anlaşmalar yapıldı.

 

Bu bağlamda,Kocaeli Üniversitesi’nde yetkili sendika olarak,çalışanların maddi haklarının gözetilmesi amacıyla,promosyon anlaşmasının revize edilmesi ya da sonuç alınamazsa iptal edilmesi taleplerimizi daha önceüniversite yönetimine ilettik.Üniversite yönetimi, Ziraat Bankası ile güncelleme yönünde yaptıkları görüşmelerden beklenildiği gibisonuç alınamaması üzerine sözleşmeyi tek taraflı olarak iptal etti. Bunun üzerine yönetim tarafından, Ziraat Bankası’nın sözleşmenin iptal edilmesi nedeniyle 41 milyon gibi bir rakamı tazminat olarak istediği bilgisi tüm sendikalarla paylaşıldı.Ayrıca tazminat bedelinin yeni yapılacak ihaleye şart olarak sunulacağı ve kişi başına yaklaşık 7.343,00.-TL gibi bir rakamın personele ödenecek tutardan kesileceği belirtildi. Bu şartlar altında yapılan ihale sürecinde, oluşturulan ihale komisyonunda yetkili sendika olarak yasal sorumluluğumuz olduğu üzere yer aldık. İhale şartnamesinde ihale alt sınırı olarak belirlenen tutarın ihaleye teklif veren hiçbir banka tarafından karşılanmadığı anlaşıldığından, ihale sürecindeki yetkili sendikaların ve yönetimin görüş birliği etmesi üzerine tekrar ihaleye çıkılmak üzere birinci ihale sonlandırıldı.  İkinci kez yapılan ihale de ise üniversite kurum yetkilileribir önceki ihale de belirlenmiş ihale bedelinin hiçbir banka tarafından karşılanmadığının tespiti üzerinebu defa ihalekomisyonunun görüşünü almaksızın açık artırmaya gitmeden ihaleyi sonlandırdı. Daha sonrasında üniversite yönetimi tarafından sürece ilişkin olarak paydaşlara(üniversite personeli, sendikalar, özellikle ihale komisyonunda yer alan yetkili sendikalar, bankalar) hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadı.

 

Tüm bu süreçlerden sonra üniversite yönetimi ile yapılan görüşmelerimizde çalışanların promosyonhaklarını ısrarlagündeme getirmekteyiz.Yapılan görüşmeler sonunda üniversite yönetimi tarafından sendikamıza,Ziraat Bankası’nasözleşmeninyenilenmesi yönünde yazı yazıldığı ve dönüş beklendiği bilgisi verildi.

 

Süreç hakkında çalışanların bilgilendirilmemesi, çok farklı rakamların ve söylemlerin konuşulduğu dedikodulara meydan vermekte ve bilgi kirliliğine neden olmaktadır.Bu nedenle,sözleşme yapma ve iptal etme yetkisini elinde bulunduran üniversite yönetiminin, banka promosyonu ile ilgili personelin beklentilerini karşılama yönünde adım atması ve tüm çalışanlarını açık ve net bir şekilde bilgilendirme sorumluluğunu üstlenmesi beklenmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Eğitim-Bir-Sen Kocaeli 2 No’lu ŞubeYönetimi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Copyright © 2023. Kocaeli Haber Dünyası Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.